Serviceline
Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

RFID w obróbce metali

Niezawodna identyfikacja narzędzia i wrzeciona eliminuje kosztowne błędy

Współcześni producenci często stosują w pełni zautomatyzowane, programowane centra obróbcze CNC. Produkują na nich najistotniejsze i najkosztowniejsze elementy – np. dla przemysłu kosmicznego. W takich procesach bardzo ważna jest pewność, że element jest obrabiany właściwym narzędziem, układ sterujący CNC otrzymał prawidłowe parametry i działa na nim odpowiedni program.


Weryfikacja narzędzia przy pomocy RFID
Weryfikacja narzędzia przy pomocy RFID

Zamontowanie właściwego narzędzia jest weryfikowane dzięki nośnikowi danych RFID, przytwierdzonemu na stałe do części mocującej narzędzia. Część mocująca i narzędzie stanowią jedną całość. Dzięki temu można kontrolować zgodność procesu obróbki, zainstalowanego narzędzia i wybranego programu CNC.


System RFID zapewnia podanie właściwego narzędzia przez automatyczną zmieniarkę.
System RFID zapewnia podanie właściwego narzędzia przez automatyczną zmieniarkę.

Dane z RFID pozwalają na przeprowadzenie kontroli przed rozpoczęciem obróbki. Dzięki temu następuje praktyczna eliminacja braków, ograniczenie czasu postojów oraz szybka, w pełni automatyczna wymiana narzędzi i ich ustawianie.

W aplikacji tej znakomicie sprawdzają się kompaktowe moduły IDENTControl, współpracujące z małymi głowicami czytającymi i nośnikami danych do zabudowy zlicowanej. Zapewniają one niezawodną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach. Dzięki modułom RFID obsługującym standardowe, przemysłowe protokoły komunikacyjne, rozwiązanie to może być stosowane na całym świecie.

Przemysłowy RFID IDENTControl Compact spełnia wymagania producentów obrabiarek na całym świecie: wytrzymały, niezawodny, obsługujący powszechnie stosowane protokoły komunikacyjne.