Serviceline
Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Diagnostyka sieci – kompletny obraz przy minimalnym wysiłku

Diagnostyka sieci przekazywana przez FOUNDATION Fieldbus H1

Gateway zaawansowanej diagnostyki oferuje również wiele funkcji kontroli warunków w szafie sterowniczej
Gateway zaawansowanej diagnostyki oferuje również wiele funkcji kontroli warunków w szafie sterowniczej

Systemy sieciowe w automatyce procesowej oferują najwyższy poziom niezawodności i bezawaryjności. Pepperl+Fuchs opracował nową generację urządzeń, diagnozujących usterki, które mogą się pojawić w codziennej pracy. Urządzenia te sprawiają, że sieć (jej parametry) jest widoczna dla operatora 24 godz./dobę – bez żadnych dodatkowych działań.

Nowy gateway zaawansowanej diagnostyki (Advanced Diagnostic Gateway – ADG) zamyka lukę, która wcześniej istniała w systemie nadzoru sieci. Poza wszystkim, aby zapewnić maksymalnie bezawaryjną pracę systemu, dobrze jest stale obserwować szafę sterowniczą i warunki w niej panujące. Jednak w przypadku sieci przemysłowych, znajdują się w niej tylko przyłącza magistral i systemy zasilające. Nie ma tam interfejsów do sygnałów wejściowych i wyjściowych.

Teraz, po raz pierwszy, innowacyjny gateway firmy Pepperl+Fuchs posiada binarne wejścia, które mogą być również wykorzystane do zliczania impulsów lub pomiaru częstotliwości. Można do niego podłączyć również sygnały analogowe. Zintegrowany czujnik pomiaru wilgotności i dwa wyjścia przekaźnikowe pozwalają sterować urządzeniami klimatyzacyjnymi. Wszystkie te elementy mogą zostać użyte do kontrolowania atmosfery wewnątrz szafy i dookoła niej.


Przekazywanie danych z diagnostyki sieci przez FOUNDATION Fieldbus H1

Oprócz możliwości przesyłania danych diagnostycznych przez Ethernet i serwer zaawansowanej diagnostyki, nowy Gateway stawia do dyspozycji również FOUNDATION Fieldbus H1. W tym przypadku Gateway pracuje jako węzeł FF-H1 i przekazuje dane z 16 modułów diagnostycznych (64 segmenty) używając jeden adres sieciowy. Do integracji można użyć pliku DD (device description) lub FDT/DTM.

Bezpośrednio w systemie, oprócz informacji statusowych zgodnych z rekomendacją NAMUR NE 107, można wyświetlić szczegółowe dane wraz z raportem eksperckim. Także Commissioning wizard, funkcja automatycznego pomiaru wartości i parametrów segmentów, może być obsługiwana przez FF-H1. Oscyloskop i dane historyczne mogą być obsługiwane równolegle przez Ethernet (ze względu na duże ilości danych). Oprogramowanie automatycznie wyszukuje i lokalizuje połączenia Ethernetowe bez żadnych dodatkowych działań konfiguracyjnych.


Testowanie przed uruchomieniem sieci

Dobrze jest sprawdzić warstwę fizyczną sieci zaraz po jej ułożeniu – jeszcze przed uruchomieniem systemu. Umożliwia to specjalna forma komunikacji FF-H1 przez Ethernet. Przy pomocy odpowiedniego drivera można się komunikować po FF-H1 podłączając laptop bezpośrednio do gatewaya.

Po ustanowieniu komunikacji można sprawdzić jakość segmentu i komunikację ze wszystkimi podłączonymi urządzeniami. Wszystkie nastawy mogą później zostać przejęte przez system sterowania za pośrednictwem FF-H1. Dla raportów generowanych podczas procesu uruchamiania sieci została przewidziana funkcja importu i eksportu.

Gateway zaawansowanej diagnostyki obsługuje nowe funkcje jak progresywna ochrona przeciwzwarciowa, ochrona przepięciowa z autokontrolą i czujnik przecieku informujący o obecności wody w obudowie. Wszystkie te nowe komponenty są gotowe do współpracy z FOUNDATION Fieldbus H1.