Serviceline
Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Inteligentne w najdrobniejszym szczególe – ochronniki przepięciowe FieldConnex® z diagnostyką

Ochronniki przepięciowe FieldConnex®
Ochronniki przepięciowe FieldConnex® oferują znacznie więcej niż tylko ochronę przed wyładowaniami

Współczesne systemy z magistralami polowymi, dzięki wielu działaniom podejmowanym aby zapewnić ich bezwarunkowe bezpieczeństwo, osiągnęły bardzo wysoki stopień niezawodności. Obecnie kluczowym tematem, szczególnie w obszarach gdzie występują wyładowania atmosferyczne, stał się temat ochrony przed nimi. Zwłaszcza od kiedy ochrona przeciwprzepięciowa uzyskała możliwość samokontroli.

Dzięki opracowaniu innowacyjnych ochronników przeciwprzepięciowych FieldConnex®, Pepperl+Fuchs wykonał znaczący krok w kierunku jeszcze większej niezawodności. Nowatorska technologia oferuje nie tylko ochronę przed wyładowaniami i przepięciami, ale również wskazuje kiedy kończy się rezerwa działania urządzeń. Funkcja samokontroli mierzy ilość i siłę rozładowanych wyładowań i na tej podstawie precyzyjnie oblicza, kiedy skończy się możliwość efektywnej ochrony.


Ochronnik przeciwprzepięciowy z funkcją samokontroli

Czas przez jaki instalacja jest chroniona przed wyładowaniami zależy od częstotliwości i siły „uderzeń”. Podczas kiedy ochronnik musi być wymieniony po pojedynczym, poważnym impulsie rzędu 20 kA, ulega on zużyciu po dopiero około 1000 niewielkich przepięciach rzędu 3 kA.

  • Nowy ochronnik przepięciowy FieldConnex® automatycznie informuje, kiedy kończą się jego możliwości chronienia instalacji i potrzebna jest wymiana. Oprogramowanie diagnostyczne wskazuje obsłudze, które z urządzeń muszą zostać wymienione. Nie ma już potrzeby kosztownego i pracochłonnego sprawdzania ochronników po burzy.

Podczas codziennej pracy instalacji, na ochronnik mogą oddziaływać serie niewielkich przepięć. Zanim urządzenie całkowicie przestanie działać, prowadzą one od upływu prądu. Proces ten wpływa na charakterystykę obciążenia segmentu, co może doprowadzić do jego przeciążenia.

  • Aby zapobiec tego typu niepożądanym zjawiskom, nowa technologia diagnostyczna jest w stanie identyfikować i raportować wszystkie zmiany w jakości ochrony przeciwprzepięciowej. Informacja jest przekazywana do systemu nadrzędnego za pośrednictwem istniejącej infrastruktury sieci.

Bez dodatkowych przewodów

Skrzynka obiektowa z elementami wyposażonymi w funkcje diagnostyczne
Skrzynka obiektowa z elementami wyposażonymi w funkcje diagnostyczne

Instalacja i wymiana nowego ochronnika przeciwprzepięciowego jest szybka i łatwa i może być przeprowadzana bezpośrednio na instalacji. Elementy doczepia się bezpośrednio do ochronnika segmentu zabudowanego w skrzynce obiektowej. Nie ma potrzeby prowadzenia żadnych przewodów, dzięki czemu znacznie zredukowano czas i koszt całej operacji.

Istniejące instalacje można wyposażyć w ochronniki bez żadnych prac inżynierskich. Nowy ochronnik przeciwprzepięciowy, w wykonaniu bez funkcji samokontroli, można bez problemu dołączyć do już zamontowanych ochronników segmentu FieldConnex®.


Ochronniki przepięciowe, podobnie jak wszystkie inne elementy unowocześnionego systemu diagnostyki FieldConnex®, mogą być stosowane zarówno w systemie FOUNDATION fieldbus H1 jak i  PROFIBUS PA.


Rzut oka na korzyści:

  • Funkcje samokontroli i raportowania stanów alarmowych
  • Likwidacja czasochłonnego i kosztownego ręcznego sprawdzania
  • Szybka i prosta instalacja bez prowadzenia przewodów
  • Możliwość montażu na istniejących instalacjach

Learn more about the technical background

Znacznie więcej szczegółów i informacji o działaniu oraz zużywaniu się ochronników przepięciowych, można znaleźć w raporcie "Advanced Diagnostic Fieldbus Surge Protection". Wyjaśnione są w nim zjawiska fizyczne, przyczyny uszkodzeń oraz szczegółowy rachunek kosztów i zysków.

White paper „Advanced Diagnostic Fieldbus Surge Protection“   

Pobierz raport "Advanced Diagnostic Fieldbus Surge Protection“

Kolejny raport omawia typowe problemy mogące wystąpić podczas instalacji ochronników segmentu i barier polowych oraz podaje jak je rozwiązywać, podnosząc komfort obsługi i zwiększając niezawodność sieci.

White paper entitled "Advanced Failure Protection by Fieldbus Device Couplers"  

Pobierz raport "Advanced Failure Protection by Fieldbus Device Couplers"