Serviceline
Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Sieć fieldbus — dostępność oraz różnica między teorią a praktyką

Technical White Paper Fieldbus Availability
Opracowanie techniczne „Dostępność sieci fieldbus”

Sieci fieldbus budzą coraz większe zainteresowanie w branży automatyki przemysłowej. Jednym z głównych powodów jest oferowana przez nie możliwość przesyłania danych sterujących dotyczących bezpieczeństwa przez system cyfrowej magistrali. W przypadku tego zastosowania, a także sterowania newralgicznymi procesami produkcyjnymi, wysoka dostępność infrastruktury sieci fieldbus ma kluczowe znaczenie.


Pojęcie dostępności — powód częstych nieporozumień

Obliczenia dostępności opierają się na danych oraz założeniach dotyczących prawdopodobieństwa. W efekcie istnieje ryzyko, że błędne założenia doprowadzą do podjęcia nietrafnych decyzji dotyczących rozwiązań technologicznych.


Podejmij właściwą decyzję dzięki solidnej wiedzy

Aby mieć pewność, że obliczona dostępność odzwierciedla faktyczne warunki, należy prawidłowo interpretować fakty. Niniejsze opracowanie techniczne zawiera informacje o różnych zagadnieniach, a także zbiór użytecznych założeń dotyczących dostępności podzespołów sieci fieldbus. Wyjaśniono w nim podstawy matematyczne obliczeń oraz tkwiące w nich pułapki. Przedstawiono także scenariusze poważnych błędów i sposób ich eliminowania przy użyciu sprawdzonej technologii. W tym kontekście ważną rolę odgrywają aspekty nadmiarowości i diagnostyki.

Niniejsze opracowanie techniczne jest narzędziem opartym na analizie przyczynowo-skutkowej (FMEA), która dobrze sprawdza się w tego rodzaju ocenach. Tablica wykorzystuje metodę heurystyczną do powiązana przyczyn niepowodzeń z technologiami instalacji i procedurami naprawczymi.

Opracowanie techniczne „Dostępność sieci fieldbus” stanowi narzędzie wspierające obiektywną i rzeczową ocenę, pozwalając podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą optymalnej relacji wydajności do bezpieczeństwa.

Opracowanie techniczne „Zaawansowana diagnostyka ochrony przeciwprzepięciowej magistrali fieldbus”

Pobierz bezpłatne opracowanie techniczne „Dostępność sieci fieldbus”