Serviceline
Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

SmartBridge — Sensor Technology 4.0

Badania koncepcyjne pierwszym krokiem w kierunku projektu Industry 4.0

Sensor parameterized via a tablet
Wygodna parametryzacja czujników przy użyciu tabletów

Zwrot „Industry 4.0” spowodował spore zamieszanie w przemyśle automatyzacji. Od czasu wynalezienia silnika parowego, linii produkcyjnych oraz komputerów wprowadzenie technologii sieciowych może stać się „kolejnym wielkim odkryciem”.

U podstaw projektu leży koncepcja połączenia maszyn ponad granicami poszczególnych zakładów. Dzięki inteligentnym systemom automatycznego zarządzania maszyny i zakłady mają umożliwiać zrealizowanie nawet najbardziej wyjątkowych zamówień klientów. Tok prac w zakładach oraz poza nimi ma być autonomicznie połączony i dostosowany do dostarczania wymaganych materiałów w odpowiednie miejsca.

Dlatego możemy mówić o ewolucyjnym procesie prowadzącym do całkowicie zautomatyzowanego procesu produkcyjnego. Dzięki przedstawionym niedawno badaniom koncepcyjnym „SmartBridge” firma Pepperl+Fuchs wykonała pierwszy krok na drodze do projektu „Industry 4.0”.

Adapter stanowiący most pomiędzy czujnikiem i tabletem

Niewielki adapter, który pewnego dnia może zostać zintegrowany bezpośrednio z czujnikiem umożliwia nawiązanie połączenia ze smartfonem i tabletem bez zakłócania komunikacji lub nawet odłączania czujnika od urządzeń sterujących. Nowe możliwości komunikacyjne używane w celu uzyskania dostępu do działającego czujnika nie powodują żadnych efektów ubocznych, co umożliwia zarządzanie czujnikiem podczas jego pracy. Połączenie to może być używane do wymiany informacji o eksploatacji, danych diagnostycznych lub do wykrywania błędów.

Ze względu na zależność połączenia od lokalizacji, zastosowana technologia Bluetooth nie jest wrażliwa na problemy związane z bezpieczeństwem. Nawet zainfekowanie tabletu wirusem nie spowoduje uszkodzeń, ponieważ komunikacja po między czujnikiem a układem sterowania nie jest możliwa.Pierwszy krok w kierunku projektu Industry 4.0 na wystawie SPS IPC Drives 2013 w Norymberdze

Projekt Industry 4.0 na wystawie HANNOVER MESSE 2014

Goście wystawy SPS IPC Drives 2013 w Norymberdze mogli zapoznać się z pierwszymi wynikami tych badań koncepcyjnych. Na stanowisku firmy Pepperl+Fuchs został przedstawiony wykonany z pleksi, w pełni funkcjonalny model urządzenia automatycznego wyposażonego w kilka czujników wykorzystujących różne metody pomiarowe.

Na zbliżającej się wystawie HANNOVER MESSE 2014 goście będą mieli kolejną szansę zapoznania się z technologią SmartBridge. Zapraszamy do Hali 9 na Stanowisko D76zapoznaj się na żywo z projektem Industry 4.0. Nasi eksperci z chęcią udzielą wszelkich informacji.

Więcej informacji można znaleźć na naszym kanale w serwisie YouTube. Z wywiadu z dr Peterem Adolphsem, prezesem ds. rozwoju i marketingu firmy Pepperl+Fuchs można dowiedzieć się więcej na temat przyszłości czujników przemysłowych i idei, na której opiera się technologia SmartBridge.