Serviceline
Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Podwójny czujnik indukcyjny F31K2 dla producenta soli, firmy Frisia Zout z Holandii [Informacje dodatkowe]

Szczegółowy opis projektu

Podwójny czujnik indukcyjny F31K2 można łatwo zamontować bezpośrednio na siłowniku pneumatycznym.
Podwójny czujnik indukcyjny F31K2 można łatwo zamontować bezpośrednio na siłowniku pneumatycznym.

Klient | Frisia Zout
Projekt | Niezawodny sygnał zwrotny położeń pneumatycznych siłowników zaworów
Lokalizacja | Harlingen, Holandia
Status ukończenia | Faza testowa — 2013


Raport projektowy

Klient

W Frisia Zout sól jest po prostu wszędzie. Firma Frisia zajmuje się produkcją soli — „zout” to po holendersku „sól”. Sól występuje również w powietrzu, ponieważ zakład znajduje się zaledwie kilka metrów od brzegu morza w holenderskim mieście Harlingen. 3000 metrów pod miastem Harlingen leżą pokłady soli stanowiącej surowiec dla zakładów Frisia Zout. Do formacji mineralnych pompowana jest woda pod wysokim ciśnieniem, a nasycona solanka jest wypompowywana do ogromnych zbiorników w zakładzie.


Wymagania

Warunki sprzyjające korozji — W miejscu, gdzie usytuowano zakłady Frisia, sól znajduje się nie tylko pod ziemią, lecz także w wilgotnym, nadmorskim powietrzu. Powodowana przez sól korozja stanowi znaczący problem dla puszek rozdzielczych, które sterują zaworami na zewnątrz. Zbyt często zachodzi konieczność ich wymiany ze względu na korozję styków i elementów elektrycznych.


Rozwiązanie

Aby rozwiązać problem korozji, firma Frisia Zout postanowiła wypróbować nowe podwójne czujniki indukcyjne F31K2 firmy Pepperl+Fuchs umożliwiające uzyskiwanie informacji o położeniu zaworów. „Na czas trwających sześć miesięcy testów zamontowaliśmy dwa czujniki położenia zaworu z serii F31K2 na rurach zasilających oraz wkrótce potem jeszcze dwa czujniki na rurach spustowych” przypomina Rudolf Bergsma, kierownik działu elektrotechnicznego firmy Frisia. Puszki rozdzielcze zamontowane na pneumatycznych siłownikach zaworów w zakładzie Frisia są zamknięte w aluminiowych obudowach i wyposażone w styki mechaniczne. Jednak trudne warunki klimatyczne spowodowane bliskością Morza Północnego prowadzą do występowania korozji we wnętrzu puszek, przez co zachodzi konieczność ich częstej wymiany. Dzięki doskonale zrealizowanej fazie testowej, w której użyto podwójnych czujników indukcyjnych firmy Pepperl+Fuchs firma Frisia planuje obecnie wymianę wszystkich puszek rozdzielczych na czujniki F31K2.Dwa podwójne czujniki indukcyjne F31K2 zamontowane na pneumatycznych siłownikach zaworów w zakładach Frisia Zout w Harlingen, Holandia.

Czujnik ten ma kilka zalet, które zachwyciły nas natychmiast” mówi Jos De Jong z firmy Bray Controls współpracującej od wielu lat zarówno z firmą Pepperl+Fuchs, jak i zakładami Frisia Zout. „ma on niewielkie rozmiary, a wskaźnik umieszczony w obudowie odpornej na działanie czynników atmosferycznych wyraźnie sygnalizuje położenie zaworu. Dzięki zastosowaniu czujników indukcyjnych nie ma konieczności używania styków mechanicznych, a ponieważ ich nie ma, nie będą korodować! Całkowicie zamknięta obudowa czujnika F31K2 gwarantuje dodatkową ochronę i nieprzepuszczalność. Przy bardzo rozsądnej cenie czujnik ten wydawał mi się idealnym rozwiązaniem”, powiedział De Jong.

Obudowa czujników F31K2 jest wykonana z materiału optymalnie przystosowanego do użytku na zewnątrz, dzięki czemu zapewnia doskonałą ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz odporność na ekstremalne temperatury, słoną wodę oraz korozję. Widoczny z dużej odległości wskaźnik umożliwia operatorom błyskawiczne i pewne określenie położenia zaworu. Modułowa obudowa jest wykonana z wytrzymałego, przezroczystego plastiku, a w module czujnika zintegrowano diody LED sygnalizujące stan zasilania, czujnika i zaworu. Obszerna komora sekcji złączy oraz zakończony wtykiem blok zacisków umożliwiają podłączanie przewodów o dużej sztywności lub średnicy, co ułatwia pracę w trudnych warunkach.

Czujniki spisały się doskonale. Operatorzy zakładu są bardzo zadowoleni, także z doskonale widocznych sygnałów wskaźnika. Jestem przekonany, że wkrótce zastąpimy wszystkie nasze sygnalizatory położenia czujnikami F31K2”, podsumowuje Rudolf Bergsma.