Serviceline
Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Czym jest bezpośrednie znakowanie części (ang. Direct Part Marking, DPM) — odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ)

1. Co oznacza bezpośrednie znakowanie części?

Direct Part Marking code on metal
Bezpośrednie znakowanie części tworzy trwałe połączenie między częścią a informacjami na jej temat

Zazwyczaj informacje dotyczące części lub komponentu mają dołączoną pewnego rodzaju etykietę lub przycisk. Bezpośrednie znakowanie części stosuje nieco inne podejście. Jak wskazuje sama nazwa, częściom oznakowanym bezpośrednio w procesach wytwarzania i produkcji towarzyszą ważne informacje o produkcie umieszczone na samej części.

Koncepcja DPM opiera się na tworzeniu trwałego połączenia między częścią a informacjami na jej temat. Połączenie to pozostaje nienaruszone z upływem czasu i jest bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych lub zużycia.

2. Gdzie stosuje się bezpośrednie znakowanie części?

Bezpośrednie znakowanie części stosuje się w wielu różnych branżach. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z branżą motoryzacyjną, inżynierią mechaniczną czy produkcją elektroniki, wszędzie można zastosować bezpośrednie znakowanie części!

Typowy scenariusz to znakowanie części samochodowej w celu jej późniejszego śledzenia. Producent samochodów korzysta z faktu, że może dokładnie prześledzić, kiedy i gdzie została wyprodukowana wadliwa część.


3. Jakie materiały nadają się do bezpośredniego znakowania części?

Co do zasady każdy materiał z wyjątkiem papieru nadaje się do bezpośredniego znakowania części. Najpopularniejsze materiały obejmują tworzywa i materiały syntetyczne, metale oraz szkło.


4. Jak działa bezpośrednie znakowanie części?

Dostępnych jest kilka sposobów bezpośredniego umieszczania informacji na produkowanej części. Bezpośrednie znakowanie części często opiera się na wykorzystaniu kodów DataMatrix. Kody DataMatrix pozwalają przechowywać informacje na małej przestrzeni, a przy tym są bardziej niezawodne niż standardowe kody kreskowe.

Oto trzy najczęściej stosowane metody umieszczania kodów DataMatrix na produkowanych częściach:

  • Grawerowanie laserowe: kod DataMatrix jest grawerowany na powierzchni za pomocą lasera. Metoda ta często służy do znakowania płytek obwodów drukowanych w branży produkcji elektroniki lub do znakowania części metalowych w branży motoryzacyjnej. Dzięki precyzji tej metody kody DataMatrix mogą być bardzo małe.
  • Wyżłabianie: kod DataMatrix jest umieszczany w materiale za pomocą igły. Metoda ta pozwala tworzyć bardzo odporne i trwałe kody i jest często stosowana do znakowania metalowych części produkcyjnych.
  • Malowanie: kod DataMatrix jest natryskiwany na materiał za pomocą tuszu. Metoda ta zapewnia wysoki kontrast, jednak ma swoje wady, zwłaszcza w obrębie trwałości. Mówiąc wprost, nie są to kody szczególnie wytrzymałe.

5. W jaki sposób odczytuje się i przesyła informacje zapisane metodą bezpośredniego znakowania części?

W zależności od indywidualnego zastosowania, najwygodniejszym sposobem odczytywania informacji z bezpośrednio oznakowanego produktu jest stacjonarny lub ręczny czytnik kodów 2D. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest wszechstronny czytnik ręczny. Wszystkie metody bezpośredniego znakowania części wymagają czytnika z funkcją oświetlania do niezawodnego wykrywania kodów oraz specjalnymi funkcjami dekodowania w celu odczytywania informacji i przekazywania ich do oprogramowania.


Czytnik ręczny DPM OHV1000* — ekspert w dziedzinie bezpośredniego znakowania części

Nasz ręczny czytnik kodów 2D OHV1000* w dużym stopniu upraszcza obsługę kodów DPM
Nasz ręczny czytnik kodów 2D OHV1000* w dużym stopniu upraszcza obsługę kodów DPM

Powierzchnie bywają bardzo odmienne i często są silnie odblaskowe, co jest sporym wyzwaniem dla czytników kodów 2D. Nasz ręczny czytnik kodów 2D OHV1000* znacząco ułatwia obsługę kodów bezpośredniego znakowania części! Automatycznie dostosowuje się do różnych symbolik kodów na różnych powierzchniach, pozwalając w niezawodny sposób odczytywać i przekazywać informacje.

  • Niezawodne odczytywanie wszystkich popularnych kodów DPM
  • Wykrywanie wszystkich popularnych kodów 1D i 2D
  • Prosta adaptacja do różnej wielkości kodów wynikająca z zastosowania podwójnego obiektywu i rozdzielczości 1,2 megapiksela
  • Unikalne narzędzie do parametryzacji „Vision Configurator” pozwala na indywidualne formatowanie ciągów wyjściowych w celu przesyłania wykrytych danych bezpośrednio do systemów ERP
  • Interfejsy USB i RS-232 zapewniające wygodną łączność
  • Programowanie kompletnych aplikacji bezpośrednio na urządzeniu ręcznym za pomocą języka JavaScript