Serviceline
Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Bezpieczna i sprawna instalacja interfejsu AS-Interface w firmie JOTUN

Zastosowanie

Czujniki F31 sygnalizują położenie zaworów przy użyciu interfejsu AS-Interface.
Czujniki F31 sygnalizują położenie zaworów przy użyciu interfejsu AS-Interface.

JOTUN to norweski producent farb wodnych i olejnych przeznaczonych do celów dekoracyjnych, ochrony drewna, ochrony antykorozyjnej oraz zastosowań w branży morskiej. Farby produkowane są w dużym zakładzie składającym się z kilku umieszczonych na zewnątrz zespołów zbiorników oraz dwóch kompleksów trzypiętrowych budynków. Produkcja farb wymaga połączenia wszystkich elementów instalacji w zakładzie w bezpieczny i niezawodny sposób. Zespoły zbiorników służące do zasilania zakładu są połączone z układem sterowania przy użyciu interfejsu AS-Interface. W procesie produkcji farb używanych jest wiele zaworów umieszczonych w strefach zagrożonych wybuchem. Liczne czujniki indukcyjne F31 sygnalizują położenie zaworów przy użyciu interfejsu AS-Interface. Proces mieszania różnych kolorów farb olejnych oraz napełniania pojemników odbywa się w strefach zagrożonych wybuchem, w których używane są moduły EX AS-Interface serii G5.


Cel

Monitory główne AS-Interface oraz zasilacze zamontowane w szafie w zakładzie firmy JOTUN
Monitory główne AS-Interface oraz zasilacze zamontowane w szafie w zakładzie firmy JOTUN

Instalacja została zaprojektowana zgodnie z najnowszymi wymogami określonymi w dyrektywach maszynowych. Elementem tego procesu było połączenie nowych maszyn i elementów instalacji w sposób inteligentny i niezawodny — w koncepcji uwzględniono również wiele używanych dotychczas maszyn. Montaż miał tylko nieznacznie zakłócić bieżącą produkcję.


Rozwiązanie

W strefach zagrożonych wybuchem używane są moduły EX AS-Interface serii G5.
W strefach zagrożonych wybuchem używane są moduły EX AS-Interface serii G5.

Urządzenia zostały szybko i łatwo połączone w sieć przy użyciu interfejsu AS-Interface. Wyłączniki awaryjne zostały umieszczone w widocznych miejscach na wszystkich elementach instalacji, poczynając od samego wejścia. Przy użyciu tych przycisków oraz bezpiecznych modułów wyjściowych AS-Interface można wyłączać zdecentralizowane, autonomiczne maszyny wyposażone w indywidualne zabezpieczenia.

Podzespoły instalacji są połączone w bezpieczny i niezawodny sposób przy użyciu oddzielnej sieci Ethernet wykorzystującej interfejs w monitorach głównych AS-Interface K30. Zapewnia to niezawodne połączenie zespołów zbiorników oraz dwóch budynków trzypiętrowych. W tym celu została skonfigurowana sieć bezpiecznych bramek Safe Link.


Korzyści

Oferująca proste okablowanie i swobodę względem topologii inteligentna koncepcja instalacji umożliwia łatwą rozbudowę oraz przesyłanie sygnałów bezpiecznych i niebezpiecznych przy użyciu jednego przewodu. Interfejs AS-Interface firmy Pepperl+Fuchs to optymalne rozwiązanie do takiego zastosowania. Zastosowane rozwiązanie ułatwia integrację istniejących systemów bezpieczeństwa i umożliwia bardzo szybką modernizację instalacji.


W skrócie

  • Ograniczenie do minimum równoległego okablowania zapewniające bezpieczeństwo połączeń
  • Zdecentralizowana funkcja logiczna
  • Niezawodna komunikacja pomiędzy elementami układu
  • Otwarta topologia, możliwość łatwej rozbudowy
  • Łatwy montaż przy użyciu technologii przebijania izolacji

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj

Przeczytaj aktualne wydanie e-news: