Serviceline
Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Rozwiązania do ochrony typu Ex p dla zastosowań w strefie 1/21 ATEX i IECEx — seria urządzeń 6500 podnosi poprzeczkę

2016-02-23

Purge and Pressurization series 6500
Urządzenia serii 6500 do ochrony typu Ex p składają się z nowoczesnego modułu sterującego i odpowietrznika nadmiarowego.

Firma Pepperl+Fuchs przedstawia nową serię systemów do ochrony typu Ex p — Bebco EPS 6500. Zaprojektowane do pracy w strefie 1/21, w pełni zautomatyzowane rozwiązanie oferuje zaawansowaną, ale nieskomplikowaną metodologię ochrony obwodów elektrycznych w strefach zagrożonych wybuchem dzięki wykorzystaniu elastycznej konfiguracji typu Ex p.


Zaawansowane funkcje umożliwiające łatwe monitorowanie

Rozwiązanie do ochrony typu Ex p z serii 6500 składa się z modułu sterującego i odpowietrznika nadmiarowego. Umieszczony w eleganckiej obudowie ze stali nierdzewnej 316L moduł sterujący jest dostępny w wersji przeznaczonej do montażu wewnętrznego lub zewnętrznego. Modułowa konstrukcja systemu ułatwia jego integrację i konfigurację w różnych zastosowaniach oraz obudowach. Iskrobezpieczny interfejs użytkownika umożliwia pełne sterowanie funkcjami ochrony typu Ex p. Szeroka gama konfiguracji wybieranych przez użytkownika umożliwia między innymi natychmiastowe wyłączenie w obudowie w przypadku utraty ciśnienia oraz obejście sterowania w celu wykonania prostych czynności konserwacyjnych i konfiguracyjnych.

Oprócz uniwersalnej konstrukcji urządzenia serii 6500 oferują w pełni zautomatyzowane rozwiązanie umożliwiające ciągłe monitorowanie i sterowanie obudową podzespołów elektrycznych. W celu uniknięcia alarmów oraz przestojów związanych z konserwacją urządzenia serii 6500 oferują funkcję automatycznej kompensacji upływu poprzez ciągłe monitorowanie ciśnienia wewnętrznego w obudowie oraz kompensację przepływu powietrza w celu uwzględnienia spadków ciśnienia poniżej wartości zdefiniowanej przez użytkownika.

Urządzenia serii 6500 są ponadto wyposażone w funkcję automatycznego monitorowania temperatury oraz sterowania przy użyciu standardowego, 2-przewodowego rezystancyjnego czujnika temperatury PT100. Na podstawie zdefiniowanych przez użytkownika ustawień urządzenia serii 6500 są w stanie monitorować temperaturę wewnętrzną w obudowie i regulować przepływ powietrza, ustawiać alarm lub automatycznie włączać zewnętrzną chłodnicę lub nagrzewnicę w celu utrzymania temperatury w prawidłowym zakresie. Nie tylko zapewnia to bezpieczną pracę, ale również wydłuża czas eksploatacji podzespołów elektrycznych znajdujących się w obudowie.


Najlepsze w branży funkcje komunikacyjne


Bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety umożliwia łatwe nawiązanie połączenia z modułem sterującym urządzenia 6500 przy użyciu protokołu Bluetooth.

W wymagających i stwarzających zagrożenie środowiskach pracy niezwykle istotna jest możliwość sterowania procesami w czasie rzeczywistym. Dlatego też podnosimy poprzeczkę w zakresie ciągłego sterowania i monitorowania wentylowanej obudowy. Urządzenia serii 6500 są wyposażone w moduł sterujący z wiodącymi w branży funkcjami komunikacyjnymi HART i Bluetooth. Ponadto, układ odpowietrzania urządzeń serii 6500 zapewnia ciągłe odczyty ciśnienia i przepływu, co zwiększa funkcjonalność w zakresie monitorowania.

Nowe moduły sterujące do ochrony typu Ex p serii 6500 są standardowo wyposażone w następujące elementy:

  • Złącze komunikacyjne RS-485 obsługujące protokół HART — zaprojektowane do realizacji różnych funkcji sterowania i diagnostyki bezpośrednio w systemach typu AMS lub PLC.
  • Komunikacja Bluetooth — umożliwia użytkownikom nawiązywanie połączenia i monitorowanie wielu urządzeń serii 6500 bez konieczności nawiązywania połączenia fizycznego, a także pozwala na przesyłanie skonfigurowanych wcześniej ustawień do nowych lub już używanych urządzeń.

Firma Pepperl+Fuchs oferuje także bezpłatną aplikację na smartfony i tablety, która umożliwia łatwe nawiązywanie zabezpieczonego połączenia z modułem sterującym przy użyciu protokołu Bluetooth. Dostępna dla urządzeń z systemami Android oraz iOS aplikacja umożliwia zdalnemonitorowanie i konfigurowanie wielu modułów sterujących. Aplikacja może być również używana jako narzędzie szkoleniowe, ponieważ umożliwia użytkownikom dostęp do interfejsu urządzenia serii 6500 oraz poznanie różnych ustawień i funkcji systemu przed przystąpieniem do jego konfiguracji lub konserwacji.


Komponenty systemów do ochrony typu Ex p zaprojektowane do wymagających zastosowań z dziedziny automatyki

Firma Pepperl+Fuchs oferuje kompleksowe, certyfikowane rozwiązania typu Ex p.
Firma Pepperl+Fuchs oferuje kompleksowe, certyfikowane rozwiązania typu Ex p.

Oprócz modułu sterującego urządzenia serii 6500 mogą być łączone z różnymi podzespołami w celu realizacji różnych współczesnych trudnych zastosowań związanych z używaniem urządzeń elektrycznych w strefach zagrożonych wybuchem. Podzespoły te, takie jak cyfrowy moduł odpowietrzania EPV serii 6500, umożliwiają uzyskanie różnego natężenia przepływu (niskiego, wysokiego, ciągłego), zapewniając sprawdzone rozwiązanie dla różnych zastosowań i rozmiarów obudowy.

Jednym z najważniejszych zastosowań, z którym doskonale radzą sobie urządzenia z serii 6500 są analizatory gazów. Nowoczesne, zaawansowane analizatory gazów stały się kluczowym narzędziem podczas monitorowania i wykrywania cząsteczek gazów w instalacjach petrochemicznych oraz gazu skroplonego. Równomierny przepływ niebezpiecznych gazów przez elektryczne urządzenia pomiarowe wymaga od użytkownika zapewnienia pewnego i niezawodnego rozwiązania zabezpieczającego analizatory przed wybuchem. Dzięki iskrobezpiecznemu zaworowi proporcjonalnemu oraz układowi ciągłego odpowietrzania urządzenia serii 6500 zapewniają ciągły ruch powietrza wokół zamkniętego analizatora gazów, w sposób bezpieczny rozrzedzając gazy w pobliżu podzespołów elektrycznych. Jest to niezwykle proste i ekonomiczne rozwiązanie dla producentów analizatorów gazów.


W skrócie

  • Nowe rozwiązanie do ochrony typu Ex p w strefach 1/21 ATEX i IECEx z oceną bezpieczeństwa SIL2
  • W pełni zautomatyzowane rozwiązanie do monitorowania i sterowania temperaturą oraz ciśnieniem w obudowie
  • Wiodące w branży funkcje komunikacyjne dzięki komunikacji HART i Bluetooth bezpośrednio z modułem sterującym
  • Elastyczna konstrukcja odpowietrzenia oraz komponenty przeznaczone do zastosowań wymagających ciągłego przepływu/rozrzedzania