Serviceline
Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Czy znasz już odpowiedź? Zobacz odpowiedź na zagdkę e-news z wydania 2/2016

2016-07-14

Kto doznał większej ilości zadrapań i siniaków?

e-news, newsletter, riddle, challenge, brain teaser, aid kit, first aid, zgadka,
Rozproszony biegacz może doznać obrażeń!

Podczas wyjścia na poranny bieg, biegaczka została chwilowo rozproszona przez śmieszny slogan na koszulce zbliżającego się biegacza. Rozproszenie to spowodowało że wbiegła prosto w drzewo z prędkością 12 km/h. Zaskoczony  tym  zdarzeniem właściciel koszulki ze śmiesznym sloganem wpadł na innego nadbiegającego  z prędkością 7 km/h joggera piszącego na swoim smartfonie sms. Obydwaj  biegacze byli tych samych rozmiarów i biegli z tą samą prędkością.

Kto z poszkodowanych w tych wypadkach, skończył z największą ilością zadrapań i siniaków, kobieta czy  mężczyzna?


Rozwiązanie

Możnaby założyć że drugi przypadek jest gorszy, ponieważ "prędkość względna" dwóch zderzających się mężczyzn jest  podwojona (7 km/h + 7km/h = 14 km/h), a więc większa niż prędkość biegaczki wynosząca 12 km/h. Jednak jest to błędne przekonanie.

Poniższy eksperyment myślowy umożliwia lepsze zrozumienie zagadnienia:

W teście bezpieczeństwa, w tym samym momencie, dwa samochody poruszają się z przeciwnych kierunków w kierunku bariery mostu. Ponieważ bariera jest bardzo gruba (duża masa), żaden z samochodów nie pochłonie energii uderzenia drugiego. Teraz wybraźmy sobie, że bariera mostu robi się coraz cieńsza mając na uwadze, że oprócz tego nic się nie zmienia. Jeśli oba samochody mają tę samą masę i prędkość, bariera mostu może być dowolnie cienka. Nie musi ona wytrzymać uderzenia, ponieważ z drugiej strony działa dokładnie taka sama siła.

Opisane w naszej zagadce zderzenia oddziałowują w podobny sposób. Gdy dwaj mężczyźni się zderzają, oddziałowuje na każdego z nich tylko prędkość 7 km/h, a nie - jak na początku zakładano — podwojona prędkość 14 km/h. Zatem, możemy stwierdzić, że biegaczka odniosła większe obrażenia w jej nieszczęśliwym spotkaniu z drzewem, ponieważ 12 km/h jest większą prędkością niż 7 km/h.


e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj

Przeczytaj aktualne wydanie e-news: