Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Serwisowanie mobilnych betoniarek zgodnie z rzeczywistymi potrzebami

Czujniki drgań monitorują stan krytycznych podzespołów

Zastosowanie

Mobilne betoniarki (betonowozy) dostarczają płynną mieszaninę betonu na duże i małe place budowy. Odgrywają zatem kluczową rolę w praktycznie wszystkich projektach budowlanych, ponieważ dostarczają materiał używany do budowy ścian i stropów, a przed wszystkim do wylewania fundamentów. Napędzany silnikiem ruch bębna betoniarki, w którego wnętrzu zamontowane są spiralne łopatki, nieustannie miesza materiał i zapobiega twardnieniu betonu. Na placu budowy kierunek obrotów zostaje odwrócony, a łopatki pomagają w wyładunku mieszanki betonowej. Betoniarki ze zintegrowanymi pompami do betonu są używane do zastosowań, w których zwykły lej do betonu jest niewystarczający. Ten podstawowy materiał budowlany może być dostarczany tylko wtedy, gdy te podzespoły działają prawidłowo.


Cel

Awaria podzespołów maszyn nie może utrudniać punktualnej dostawy betonu. Silniki betoniarki i pompy oraz przekładnia bębna podlegają zużyciu mechanicznemu, które może być różne w zależności od ilości i rodzaju betonu. Rzeczywiste obciążenie mechaniczne podczas pracy powinno być jak najdokładniej rejestrowane, aby umożliwić terminowe i dostosowane do potrzeb serwisowanie podzespołów.


Rozwiązanie

Czujnik drgań VIM3
Czujnik drgań VIM3

Czujniki drgań VIM3 wykrywają drgania krytycznych części pojazdu. Charakterystyka drgań zmienia się w zależności od zużycia części, co pozwala na wyciągnięcie precyzyjnych wniosków dotyczących rzeczywistego stanu danego podzespołu. Po osiągnięciu zdefiniowanej wartości granicznej wydawane jest automatyczne powiadomienie o serwisowaniu. Dzięki temu czynności serwisowe są wykonywane tylko wtedy, gdy istnieje rzeczywista potrzeba — zawsze w odpowiednim czasie. Czujnik wykrywa również nagłe zmiany w charakterze drgań, które mogą wskazywać na poważne uszkodzenia.

 

Dane techniczne

  • Pomiar drgań z wykorzystaniem średniej kwadratowej (RMS)
  • Opcjonalny interfejs IO-Link do danych procesowych, parametryzacji i diagnostyki
  • Łatwy montaż
  • Prosty proces uruchamiania
  • Solidna obudowa ze stali nierdzewnej
  • Stopień ochrony IP66/IP67 (po podłączeniu)

Korzyści

Typowa konserwacja zapobiegawcza w przypadku takich maszyn jest oparta na czasie i zależy od liczby godzin pracy. Dla porównania, procedura oparta na zmierzonych zmiennych może znacznie ograniczyć zakres konserwacji. Jednocześnie zwiększa się dostępność maszyny, ponieważ znany jest rzeczywisty stan zużycia najważniejszych podzespołów. Z dużą niezawodnością zapobiega się nieplanowanym awariom, które mogą spowodować wstrzymanie budowy i prowadzić do wysokich kosztów wtórnych. Czujniki drgań są kompaktowe, wytrzymałe i łatwe w integracji z otoczeniem maszyny oraz panelem sterowania.


Najważniejsze informacje

  • Konserwacja zapobiegawcza oparta na pomiarach zmiennych zastępuje stałe okresy międzyobsługowe
  • Optymalizacja konserwacji z wiarygodnym rozpoznaniem potrzeb
  • Rzetelny pomiar i możliwość zróżnicowanej diagnostyki
  • Niewielkie urządzenie ułatwiające integrację mechaniczną i elektroniczną

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.