Serviceline
Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Historia firmy Pepperl+Fuchs

Nasze dziedzictwo kolejnych osiągnięć, innowacji i bliskich relacji z klientami

Wszystko zaczęło się w roku 1945 od tego małego zakładu naprawiającego radioodbiorniki.
Wszystko zaczęło się w roku 1945 od tego małego zakładu naprawiającego radioodbiorniki.

Firma Pepperl+Fuchs została założona w 1945 roku przez Waltera Pepperla i Ludwiga Fuchsa jako zakład naprawy radioodbiorników. Do roku 1948 działalność firmy rozszerzyła się na inne produkty elektroniczne, co doprowadziło do opracowania pierwszego czujnika zbliżeniowego w roku 1958 oraz pierwszego wzmacniacza tranzystorowego z iskrobezpiecznym wejściem.

Skromne początki nie przeszkodziły nam w wypracowaniu pozycji czołowego producenta w dziedzinie czujników, rozwiązań iskrobezpiecznych oraz urządzeń elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym. Jesteśmy dumni z naszej firmy, naszego dziedzictwa i historii kolejnych osiągnięć, innowacji i bliskich relacji, które nawiązaliśmy z naszymi klientami. Wybierz się z nami w podróż w czasie i poznaj najważniejsze wydarzenia z bogatej historii naszej firmy.


1945 W listopadzie technik radiowy Walter Pepperl oraz bankowiec Ludwig Fuchs otwierają w Mannheim Sandhofen zakład naprawiający radioodbiorniki. Założyciele bardzo szybko rozpoczynają produkcję transformatorów. W kolejnych latach firma Pepperl+Fuchs staje się znaczącym dostawcą dla zakładów przemysłowych w Mannheim.
1955 Firma wraz z 40 pracownikami wyprowadza się z zakładu radiowego i przenosi do nowego budynku.
1959 Opracowanie pierwszego czujnika zbliżeniowego. Początek działalności w dziedzinie elektroniki.
1964 Pierwsze uczestnictwo firmy Pepperl+Fuchs w ważnych targach przemysłowych (Achema we Frankfurcie).
1968 Pierwszy udział w targach HMI Hannover Messe.
1971 Budynek w Sandhofen pęka w szwach — czas na kolejną przeprowadzkę firmy Pepperl+Fuchs. Nowy budynek zostaje wzniesiony w Mannheim-Schönau. To nowoczesny zakład o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych. Zakończenie produkcji transformatorów.
1973 Otwarcie w Anglii pierwszej zagranicznej placówki handlowej. Od roku 1980 produkowane są tam specjalne moduły na rynek angielski.
1976 Prawna forma działalności firmy zmienia się ze spółki jawnej (OHG) na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) oraz spółkę komandytową (Co. KG).
1977 Dwukrotne zwiększenie powierzchni w wyniku rozbudowy, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.
1979 Otwarcie w Singapurze pierwszego zakładu produkcyjnego poza Europą w celu utorowania sobie drogi na rynki azjatyckie i utrzymania konkurencyjności w Europie. Pierwszy krok na drodze ku globalizacji.
1988 Przejęcie firmy przez Michaela Fuchsa, syna Ludwiga Fuchsa, oraz Clausa Michaela, zięcia Waltera Pepperla. Zmiana prawnej formy prowadzonej działalności na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH).
1990 Kolejna rozbudowa budynku firmy w Mannheim-Schönau.
1991 Utworzenie działów AUTOMATYZACJI PRODUKCJI oraz AUTOMATYZACJI PROCESÓW.
1991 Firma Pepperl+Fuchs przejmuje przedsiębiorstwo RUF w Mannheim i dodaje do swojej gamy produktów urządzenia do kontroli poziomu.
1993 Pierwszy certyfikat zgodności z wymogami normy DIN EN ISO 9001.
1994 Sprzedaż firmy Pepperl+Fuchs Systems GmbH korporacji Honeywell i zakończenie produkcji systemów bezpieczeństwa w celu skoncentrowania się na podstawowych obszarach działania.
1996 Przejęcie przez firmę Pepperl+Fuchs przedsiębiorstwa Hohner z Tuttlingen i uzupełnienie gamy produktów o enkodery obrotowe.
1997 Założenie na Węgrzech firmy PLAMET Kft. dostarczającej elementy z tworzyw sztucznych i metali.
2000 Rozszerzenie gamy produktów i umocnienie pozycji na rynku dzięki przejęciu firmy Visolux GmbH z Berlina (podzespoły fotoelektryczne do układów automatyki) oraz przejęciu działu korporacji Honeywell w USA zajmującego się czujnikami zbliżeniowymi i fotoelektrycznymi, co umożliwia lepszą obsługę rynku amerykańskiego. Przejęcie włoskiej firmy Elcon Instruments wskazuje nowy strategiczny kierunek rozwoju działu automatyzacji procesów.
2000 Rozpoczęcie produkcji na wyspie Bintan w Indonezji.
2003 Zakup systemów przewietrzania i kontroli ciśnienia od firmy Bebco industries EPS z USA.
2004 Wzbogacenie gamy produktów o systemy pozycjonowania PCV dzięki przejęciu firmy Omnitron AG oraz o systemy kodowania położenia — również w wyniku przejęcia.
2005 Rozszerzenie działalności biznesowej w zakresie systemów i rozwiązań w dziale automatyzacji procesów o monitory i komputery firmy Extec Oesterle GmbH.
2006 Wzbogacenie oferty w dziedzinie automatyzacji procesów przez zakup działu firmy Cooper Crouse-Hinds GmbH rozwijającego rozwiązania iskrobezpieczne oraz firmy OJ Electronics zajmującej się systemami nadzoru separatorów (SAS). Przejęcie firmy VMT Vision Machine Technic Bildverarbeitungssysteme GmbH i jej integracja z działem automatyzacji produkcji.
2007 W kwietniu rozpoczyna się budowa nowego gmachu administracyjnego.
2008 Firma Pepperl+Fuchs obchodzi „50. urodziny czujnika zbliżeniowego”. W maju 2008 roku 175 pracowników przeprowadza się do nowoczesnego budynku oferującego miejsce pracy dla 240 osób na 4 piętrach o łącznej powierzchni 7000 metrów kwadratowych.
2010 Firma Pepperl+Fuchs przejmuje dział czujników zbliżeniowych od przedsiębiorstwa Siemens. W ten sposób zwiększa swoje portfolio indukcyjnych czujników zbliżeniowych oraz czujników fotoelektrycznych i jednocześnie umacnia swoją pozycję na rynku czujników ultradźwiękowych stosowanych w automatyzacji produkcji.
2017 Obecnie firma Pepperl+Fuchs zatrudnia około 5600 osób w Niemczech, USA, Singapurze, Indiach, Indonezji, Wietnamie, Czechach oraz na Węgrzech. Dzięki ponad 80 filiom firma jest liderem w dziedzinie projektowania i wytwarzania czujników oraz podzespołów elektronicznych na światowy rynek automatyki.

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi biuletynami w wersji drukowanej: