Serviceline
Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Ochrona przeciwprzepięciowa


Ochronniki przeciwprzepięciowe FieldConnex® są przeznaczone dla instalacji narażonych na wyładowania atmosferyczne lub przepięcia z innych źródeł. Chronią sieć i wszystkie jej elementy. Mogą być:

  • montowane na szynie DIN w sterowniach lub skrzynkach obiektowych
  • nakładane na przyłącza ochronników segmentów lub bloków zasilających (Power Hub)
  • w obudowie IP67 do montażu bezpośrednio na urządzeniach polowych

Bezobsługowy, ze zintegrowaną diagnostyką

Ochronnik segmentu z zabudowanymi modułami przeciwprzepięciowymi. Zintegrowana diagnostyka wysyła sygnał o zużyciu elementu, eliminując rutynowe kontrole.
Ochronnik segmentu z zabudowanymi modułami przeciwprzepięciowymi. Zintegrowana diagnostyka wysyła sygnał o zużyciu elementu, eliminując rutynowe kontrole.

W zależności od częstotliwości i poziomu wyładowań atmosferycznych, ochronniki przeciwprzepięciowe mogą stracić swoją funkcjonalność po jednym albo nawet kilkuset zadziałaniach. Na pewno wymagają one sprawdzenia po każdym wyładowaniu i przynajmniej raz w roku. Często są to pracochłonne czynności, wymagające ręcznej pracy. Ochronniki przeciwprzepięciowe FieldConnex® pozwalają na całkowite wyeliminowanie takich działań.

Ochronniki przeciwprzepięciowe FieldConnex® mogą być wyposażone w diagnostykę, informującą o zużyciu za pośrednictwem systemu zaawansowanej diagnostyki. Operator w sterowni otrzymuje informację, który element powinien zostać wymieniony, a dodatkowo na ochronniku przeciwprzepięciowym informuje o tym dioda LED.

Diagnostyka zużycia nie wymaga żadnego dodatkowego programowania lub konfigurowania sieci, jeżeli jest ona wyposażona w ochronniki segmentu z funkcją diagnostyki oraz moduł zaawansowanej diagnostyki.


Wygodna instalacja także podczas modernizacji

Ochronniki przepięciowe nakładane na przyłącza eliminują połączenia kablowe. Mogą być instalowane na większości istniejących instalacji z ochronnikami segmentu FieldConnex®, np. R2-SP*.

Różne wykonania ochronników montowanych na szynie DIN umożliwiają dostosowanie się do wszystkich zasad montażu i obsługi. Niektóre można wymieniać podczas pracy instalacji, inne – przerywają obwód podczas wymiany. Ekran może być podłączany bezpośrednio do ziemi lub przez iskiernik gazowy, przy zastosowaniu wszystkich typowych technik:

  • uziemienie jednopunktowe
  • uziemienie wielopunktowe
  • uziemienie pojemnościowe