Serviceline
Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Segment coupler


Łącznik segmentów i zasilanie

Podobieństwo PROFIBUS DP I PROFIBUS PA zainspirowało konstruktorów  Pepperl+Fuchs do zbudowania przezroczystych łączników segmentów (Segment Couplers).

Łączników segmentów nie trzeba konfigurować i są one przezroczyste: łącznik segmentów będzie „wyświetlał” wszystkie urządzenia podłączone do sieci PA jakby były one urządzeniami DP. Prędkość komunikacji po stronie PA nie zależy od prędkości komunikacji po stronie DP. Wszystkie urządzenia PA definiuje się na Masterze klasy 1 i klasy 2 jako instrumenty DP. Urządzenia PA tylko „widzą” Mastera PA w łączniku segmentów, który symuluje Mastera DP.

Zasilanie i informacja są przekazywane tym samym przewodem. Zasilanie jest dostarczane przez moduły zasilające łącznika segmentów, które mogą być instalowane w strefie 2/ Div. 2. Różne moduły mogą mieć na wyjściu różne napięcia i prądy (do max. 500 mA) co pozwala na stosowanie wielu metod ochrony przed eksplozją:

  • High-Power Trunk
  • FISCO
  • Entity

Łączniki segmentów zawsze posiadają impedancję pasywną. Impedancja zabezpiecza sygnały w kablu przed zanikiem na skutek niskiej wewnętrznej rezystancji zasilacza. W projektach z pasywną impedancją stosowane są elementy rezystancyjne i indukcyjne zapewniające wysoką jakość i niezawodność urządzeń.

Wersje blokowe łączników segmentów (Power Hubs) montowane są na płytach bazowych – z możliwością redundancji modułów zasilających i gateway. Mogą one podłączyć do czterech niezależnych segmentów do jednego Mastera DP. Łączniki pojedynczego segmentu łączą jeden segment PA z DP i dostarczają zasilanie do segmentu. Wszystkie elementy są zamknięte w jednej obudowie.


FieldConnex® Smartplant® Instrument Library

Download the free fieldbus engineering tool!