Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Czujniki ultradźwiękowe do pomiaru średnicy rolki i wykrywania przerwania wstęgi

Zastosowanie

W zastosowaniach automatycznego pakowania materiały są podawane z rolki w trybie ciągłym, na następnie za pomocą szeregu rolek prowadzących ustawiane w wymaganym położeniu. Format, kolor i tekstura powierzchni stosowanych materiałów mogą być bardzo różne zależnie od rodzaju pakowanego produktu.

Ponadto szereg elementów, takich jak rolki prowadzące, dyski trzymające i krawędzie szpul, może powodować fałszywe wyzwolenie czujników. Aby procesy przebiegały wydajnie i niezawodnie, konieczne są czujniki które będą ignorować niepożądane odbicia oraz wykrywać wszystkie rodzaje materiałów — nawet w instalacjach, gdzie ilość miejsca jest ograniczona.

Cel

W zakładzie pakującym tace z produktami, na przykład czekoladą, są transportowane na przenośnikach. Na różnych etapach tego procesu z rolek odwija się różne rodzaje materiałów, między innymi przezroczystą folię, czarny papier pergaminowy oraz lśniące etykiety samoprzylepne. W trakcie tych działań zakład musi mieć możliwość monitorowania ilości materiału pozostającego na rolce oraz wykrywania ewentualnych przerwań wstęgi. Wymaga to zastosowania rozwiązań do wykrywania, których parametry nie zależą od koloru ani typu powierzchni materiału.


Rozwiązanie

Seria wyjątkowo kompaktowych czujników ultradźwiękowych UC-F77 sprawdzi się doskonale w każdym zastosowaniu. Do mierzenia średnicy rolki można zastosować modele ze standardowym lub bocznym kierunkiem detekcji. Wymagana szerokość wiązki dźwięki zależy od rozmiaru rolek. W czujnikach UC-F77 szerokość wiązki dźwięku jest regulowana. Czujniki pozwalają także wytłumić niepożądane odbicia. Umożliwia to prawidłowy dobór szerokości dla każdej rolki i zignorowanie niepożądanych odbić od rolek prowadzących lub innych elementów. Przykładowo model UC250-F77 pozwala na mierzenie rolek o szerokości 5 cm bez wykrywania skraju szpuli.

Wąska wiązka dźwięku jest także przydatna przy wykrywaniu przerwań materiału między rolkami prowadzącymi. Zastosowanie czujników UC-F77 pozwala wykrywać przerwania z jeszcze mniejszej odległości. Z uwagi na częstą praktykę umieszczania rolek materiału w niewielkich odstępach czujniki zostały wyposażone w automatyczny tryb multipleksowy , który pozwala uniknąć wzajemnego zakłócania się czujników.

Korzyści

Model UC-F77 to wyjątkowo kompaktowy czujnik ultradźwiękowy, który doskonale nadaje się do stosowania w instalacjach o ograniczonej ilości miejsca oraz do modernizacji istniejących urządzeń. Bez względu na format, kolor i typ powierzchni materiału zapewniają one zawsze dokładny pomiar średnicy rolki i niezawodne wykrywanie przerwań. Automatyczna synchronizacja zapobiega wzajemnemu zakłóceniu się czujników i gwarantuje pewność pomiaru. Dzięki technologii IO-Link parametryzacja jest prosta, a czujniki mają większe możliwości komunikowania się.


W skrócie

  • Precyzyjne wykrywanie nawet najbardziej kłopotliwych materiałów, takich jak folia przezroczysta
  • Regulowana szerokość wiązki dźwięku oraz zdolność do ignorowania niepożądanych odbić
  • Duża odporność na szum i zdolność do pracy w trybie multipleksu zapewniają najwyższą niezawodność
  • Kompaktowa obudowa modeli standardowych i z detekcją boczną zajmuje niewiele miejsca
  • Komunikacja z czujnikiem przez interfejs IO-Link

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj